Old Poland

Grand  Radamer

Radamer to z pewnością najbardziej znana polska marka sera. Niektórzy przypuszczają, że podobnie jak gouda czy ementaler, marka Radamer ma swoje korzenie w Holandii czy Szwajcarii.
Prawdą jest natomiast, że formuła tego unikalnego sera została opracowana blisko 20 lat temu przez radzyńskich serowarów. Do tego czasu w kanonach światowego serowarstwa nie istniał ser, który łączyłby łagodność holenderskiej Goudy z wyrazistością i oczkami wielkości dojrzałej czereśni, które możemy odnaleźć w szwajcarskim ementalerze.

Grand Radamer jest szlachetnym serem dojrzewającym przez minimum 3 tygodnie w tzw. suchej skórce.
Przy jego produkcji istotną rolę odgrywają wyselekcjonowane bakterie propionowe, które sprawiają, że masa serowa wypełnia się charakterystycznymi oczkami powietrza. Ser jest stale obracany i masowany specjalna pastą, która umożliwia mu oddychanie.

Pieczołowicie dobrana temperatura i wilgotność oraz odpowiedni czas są gwarancją pięknych,
dużych i równomiernie rozmieszczonych oczek. W efekcie powstaje ser, który obok łagodnego posmaku mleczno-śmietanowego, zachwyca nutami orzecha włoskiego i prażonych migdałów.

 

GRAND GOUDA

Gouda, obok, anglosaskiego Cheddara, to najbardziej znana na świecie marka sera. Problem goudy polega jednak na tym, że ponad 90 proc. serów tego typu sprzedawanych na rynku, z oryginalną goudą ma niestety niewiele wspólnego. 

Grand Gouda z Radzynia Podlaskiego powraca do starych tradycji. Po zaszczepieniu odpowiednimi bakteriami, świeża masa serowa jest zanurzana na kilka dni w solance, by później przez cztery tygodnie poddawać
ją procesowi dojrzewania. Troskliwa pielęgnacja, obracanie kręgów sera, nacieranie oraz masowanie przyczyniają się do równomiernego odparowania wody oraz naturalnego wytworzenia twardej skórki.

Efektem wszystkich zabiegów jest delikatny i niedościgniony w szlachetności smaku ser, harmonizujący zarówno z prostymi jak i wyrafinowanymi dodatkami. Zielone i czarne oliwki, ogórek kiszony, łagodne wędliny oraz orzechy włoskie i laskowe to tylko kilka propozycji smaków, dla których Grand Gouda będzie idealnym partnerem. 

 

Dane logistyczne