Gospodarstwo Roku – hodowcy krów mlecznych nagrodzeni
Za codzienną, ciężką pracę, za trud, oddanie, poświęcenie i pasję do roli Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek nagrodziła producentów mleka. 15 laureatów w trzech kategoriach nagrodzono podczas 12. Gali Gospodarstwo Roku, która odbyła się 1 czerwca w Radzyniu Podlaskim, mieście, w którym Spomlek ma główną siedzibę.
W tegorocznej edycji wzięło udział 1100 gospodarstw. Przez 12 miesięcy, od kwietnia 2022 roku do marca 2023 roku, przyznawano im punkty za jakość i parametry mleka, wydajność mleczną, współpracę z działem zaopatrzenia rolników. Liczył się również staż dostaw mleka do spółdzielni. Zmagania zostały podzielone na cztery etapy. Po każdym z nich odpadało 25% gospodarstw z najniższą liczbą punktów. Do półfinału weszło 20 gospodarstw z każdej grupy: gospodarstwo małe od 50 tys. do 200 tys. l mleka rocznie, gospodarstwo średnie do 360 tys. l mleka oraz gospodarstwo duże powyżej 360 tys. l mleka rocznie, z których została wyłoniona finałowa piątka.
W kolejnym etapie komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Rady Nadzorczej i pracownika działu skupu surowca odwiedziła każde gospodarstwo przyznając indywidualną punktację. Oceniono je pod kątem parku maszynowego, innowacyjnych rozwiązań, udziału gospodarzy w szkoleniach oraz wizualnej strony gospodarstw. Po podliczeniu punktacji przyznano miejsca od I do V w każdej kategorii.
Gala to uroczystość o hodowcach oraz dla hodowców mleka. To zwieńczenie ich pracy, starań i wysiłku, który każdego dnia wkładają w produkcję mleka – ciężką i wymagającą gałąź rolnictwa. Od 12 lat trwania konkursu widzimy ogromny postęp w gospodarstwach naszych hodowców, jak ewaluują, jak doposażają gospodarstwa, budują lub odnawiają obory dbając o komfort i wygodę zwierząt. Wszystko to ma ogromny wpływ na zdrowotność krów, wydajność i jakość mleka – mówi Agnieszka Kamela, Wiceprezes SM Spomlek.
Wyniki konkursu utrzymywane są w ścisłej tajemnicy. Emocje na finałowej Gali sięgają zenitu. Wyczytywane są wyniki konkursu zaczynając od miejsca V w kategorii gospodarstwo małe, żeby na koniec zaprosić na scenę dwa gospodarstwa, z których jedno w swojej kategorii otrzyma tytuł Gospodarstwa Roku. Nagrodami głównymi są samochody osobowe w barwach marki serów Serenada. W tym roku najlepsi gospodarze odjechali do domu Skodą Kamiq. Natomiast laureaci pozostałych miejsc otrzymali bardzo wartościowe nagrody rzeczowe oraz piękne statuetki.
Przez wiele lat organizowania konkursu, a przede wszystkim uroczystej Gali słyszeliśmy wiele różnych, niekiedy skrajnych opinii i komentarzy pod kątem wydarzenia. Natomiast po głębokiej analizie zawsze dochodziliśmy do wniosku, że konkurs to bardzo ważna część naszej działalności skierowanej do właścicieli – hodowców bydła mlecznego. Docenienie i nagrodzenie ich pracy daje nam satysfakcję, pokazuje że Spółdzielnia bez nich nie mogła by istnieć, jednocześnie wpływa na ich większe zaangażowanie w rozwój gospodarstwa i dbanie o jakość mleka – mówi Paweł Gaca, Prezes Zarządu Spomleku.
Podczas Gali Gospodarstwo Roku nagrodzono również rolników w czterech kategoriach: najwyższa zawartość kazeiny w roku 2022, najwyższa jakość mleka, najwyższa dynamika produkcji i największe dostawy mleka.
Gala Gospodarstwa Roku to wydarzenie, które wspiera co roku wiele firm współpracujących ze Spółdzielczą Mleczarnią Spomlek. Ich wkład w organizację Gali zasługuje na wielkie uznanie i podziękowanie.
ZWYCIĘAZCY KONKURSU GOSPODARSTWO ROKU
Gospodarstwo małe
Jadwiga i Eugeniusz Fryca z miejscowości Obrowo, woj. Kujawsko-pomorskie
Gospodarstwo średnie
Łukasz Kaźmierski z miejscowości Dębowo, woj. Kujawsko-pomorskie
Gospodarstwo duże
Mariola i Józef Kulesza z miejscowości Czarniż, woj.pomorskie