Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus zgromadził 300-osobową publiczność
Koncert Orkiestry „Amadeus” to jedno z największych wydarzeń muzycznych jakie pamięta Radzyń Podlaski. Sala kina „Oranżeria” zgromadziła 300-osobową widownię.
W pierwszych rzędach zasiedli honorowi goście, włodarze powiatu, miasta i gminy Radzyń Podlaski. Kto przyszedł odpowiednio wcześniej (godzinę wcześniej)miał szansę zająć miejsce siedzące, pół godziny przed rozpoczęciem koncertu brakowało miejsc stojących. Sala kina „Oranżeria” była wypchana po brzegi. Nikt nie spodziewał się, że w Radzyniu Podlaskim mieszka tylu melomanów.
11 grudnia w sali kina „Oranżeria” w Radzyniu Podlaskim odbył się koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”. Orkiestrą dyrygowała ceniona i utytułowana prestiżowymi nagrodami skrzypaczka i dyrygentka – Anna Mróz. Orkiestrze towarzyszył skrzypek i uzdolniony solista - Jarosław Żołnierczyk. Koncert zorganizowany został w ramach XXVI obchodów Dni Karola Lipińskiego.
Organizatorem koncertu było Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, a także Polskie Radio, a sponsorem strategicznym SM Spomlek.
– Były takie czasy, kiedy najzamożniejsze rody magnackie rywalizowały między sobą, by objąć mecenatem najwybitniejszych artystów swoich czasów. Teraz pieniądze są głównie w biznesie, a współcześni biznesmeni wolą od inwestowania w sztukę, rywalizować między sobą o jeszcze większe pieniądze. To się jednak zmienia. Na zachodzie firmy, które nie skupiają się tylko i wyłącznie na zyskach postrzegane są jako firmy patrzące w przyszłość, poważne, stabilne, po prostu – lepsze. Wierzę, że w Polsce też tak będzie. Ponieważ świat sztuki i świat biznesu to nie są dwa oddzielne światy - powiedział Edward Bajko, Prezes Zarządu SM Spomlek rozpoczynając koncert finałowy. Prezes dodaje, że w dzisiejszych czasach biznes jest nierzadko sztuką, a sztuka potrafi być dobrym biznesem. - Cieszę się, że Spomlek mógł przyczynić się do tego, że w naszym niewielkim miasteczku może odbyć się tak wielkie wydarzenie artystyczne - podsumował prezes Bajko.
Na zakończenie koncertu odbyło się uroczyste uhonorowanie artystów pamiątkowym medalem z okazji udziały w XXVI edycji Dni Karola Lipińskiego w uznaniu wkładu w kulturalny rozwój miasta oraz w podzięce za niezapomnianą moc wrażeń. Medal wręczyli Zygmunt Pietrzak, Prezes Zarządu RTM im. Karola Lipińskiego i Tadeusz Sławecki, poseł na Sejm RP. Pan poseł zachęcał Orkiestrę, by wspierała go w działaniach, aby Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 2011 rokiem Karola Lipińskiego. Obchody Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim są uroczystością o randze regionalnej. Koncerty upamiętniające muzyka, wirtuoza skrzypiec i kompozytora Ziemi Podlaskiej odbywają się od 1984 roku. Na zaproszenie organizatorów występują najwybitniejsi polscy muzycy, filharmonie, grupy jazzowe i zespoły folklorystyczne.