Jaka jest historia słynnych radzyńskich serów...?
Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim na Lubelszczyźnie dziedziczy dorobek pierwszej spółdzielni mleczarskiej w Królestwie Polskim, założonej w 1909 r. w Woli Skromowskiej przez Zygmunta Chmielewskiego. Rok później pionier mleczarstwa uruchomił spółkę mleczarską w Starej Wsi, a następnie już ze współpracownikami w 1911 roku m.in. w Białce, Paszkach Dużych, a następnie w Wohyniu (pow. radzyński).
Przy ul. Lubelskiej w Radzyniu Podlaskim z inicjatywy rolników powstał niewielki zakład mleczarski, który produkował masło i sery żółte.
Zakład przyjął nazwę Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Radzyniu Podlaskim, a jego prezesem został Seweryn Czerwiński.
16. lipca to ważna data nie tylko w dziejach firmy, ale i całego miasta oraz regionu. Uroczyste otwarcie nowego zakładu spółdzielni w Radzyniu Podlaskim przy ulicy Kleeberga było początkiem nowego rozdziału w historii firmy. Największy i najnowocześniejszy zakład mleczarski na Podlasiu dał nowe możliwości produkcyjne.
Spółdzielnia uruchomiła pierwszą w kraju linię do ciągłej produkcji masła.
30 listopada ser gouda zdobył pierwszą nagrodę na XII Krajowej Ocenie Serów w Olsztynie.
Z początkiem lat 90-tych Spółdzielnia jako pierwsza w Polsce zaczęła produkować ser typu szwajcarskiego z oczkami (dziurami) wielkości orzecha włoskiego. Od miejsca produkcji – Radzynia Podlaskiego i Ementalera – rodzaju sera szwajcarskiego, pierwszy polski ser z dziurami przyją nazwę – Radamer. Jego charakterystyczny, słodkawy smak zdobył uznanie wśród konsumentów.
Od tego momentu sery typu szwajcarskiego i szwajcarsko-holenderskiego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.
W tym roku w radzyńskiej mleczarni powstał pierwszy polski ser długodojrzewający – Bursztyn - klejnot serowarstwa. Inspiracją do jego powstania była Krajowa Ocena serów – prestiżowa impreza serowarska, na której zadebiutował z sukcesem Radamer. Spomlek chcąc podjąć nowe wyzwanie podjął się produkcji serów długodojrzewających.
Zmiana Zarządu Mleczarni Spomlek. Rada Nadzorcza odwołała ówczesnego prezesa Szczepana Skomrę. 1 września Prezesem Zarządu firmy został Edward Bajko.
Na początku roku do sprzedaży trafił ser długodojrzewający Rubin. Kilka miesięcy później powstała marka Serenada i Old Poland. Wprowadzając na rynek sery żółte Serenada i Old Poland (Bursztyn, Rubin) – pierwsze w Polsce marki sera żółtego, Mleczarnia Spomlek nie spodziewała się, że odniosą one tak wielki sukces, a żółte opakowanie Serenady z charakterystycznymi czarnymi dziurami staną się znakiem rozpoznawalnym firmy.
Pierwsza konsolidacja z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Elblągu. To wielkie zmiany dla firmy, które umożliwiły współpracę na szerszą skalę z sieciami handlowymi i dyskontami.
Do klejnotów marki Old Poland dołączył ser Szafir, który trafił na półki sklepów w całej Polsce.
Konsolidacja z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Chojnicach.Ruszyła regularna produkcja „Serów z Radzynia Podlaskiego” z wygrawerowanym herbem miasta.
Embargo – zakaz eksportu żywności do Rosji.
W ramach rozbudowy zakładu produkcyjnego w Chojnicach zakończona została produkcja na wannach, a ich pracę zastąpiły nowe kotły serowarskie.
Ruszyła produkcja koncentratu białek serwatkowych WPC 80.
Uruchomiona została nowoczesna linia produkcyjna w Chojnicach.
Zmiana nazwy marki Old Poland na Skarby Serowara.
Spomlek otrzymał wsparcie na wdrożenie projektów służących poprawie efektywności energetycznej. W związku z tym została zmodernizowana kotłownia w zakresie automatyzacji i zabudowy filtrów workowych z odzyskiem ciepła ze spalin.
Zakup maszyny do próżniowego pakowania serów w oddziale Chojnice.
Inwestycje na dziale proszkownia.
Ruszyła produkcja izolatu białek serwatkowych WPI 95.