Eksperci podsumowali rok działania programu Zdrowa Krowa

15.01.2012

Eksperci uczestniczący w programie Zdrowa Krowa podsumowali pierwszy rok jego realizacji i określili kierunki jego rozwoju na rok 2012.

W spotkaniu, które odbyło się 13 stycznia w Puławach, uczestniczyli naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego i ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, weterynarze oraz fachowcy SM Spomlek i Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że jednym z najważniejszych zadań stojących przed programem w nowym roku jest zwiększenie nacisku na edukację w kilku zakresach. Ustalono, że w pierwszej kolejności należy uświadamiać hodowców, jak ważną rzeczą z punktu widzenia epidemiologicznego, jest dbanie o prawidłową i pełną dokumentację dotyczącą pogłowia i jego kondycji zdrowotnej.
Drugi obszar edukacji hodowców, w którym jest wiele do zrobienia, to sfera ekonomiki produkcji. Fachowcy na podstawie przeprowadzonych badań zauważyli, że wiele gospodarstw jest wyraźnie przeinwestowanych, a kredyty na zbędne inwestycje coraz bardziej obniżają rentowność i efektywność ekonomiczną gospodarstw, a co za tym idzie, także poziom życia rodzin dostawców. 
Rok 2012 to również praca na rzecz intensywnego i dynamicznego wprowadzania do programu elementów pracy hodowlanej, agrotechniki i dobrego przygotowania pasz w gospodarstwie, co ma niebagatelny wpływ na stan zdrowia bydła.
Rozszerzone zostaną też badania stad pod kątem IBR/IPV oraz BVD/MD na hodowców spoza grupy warsztatowej. Dotychczas pod kątem tych chorób przebadano blisko 30 stad. Rolnicy zostali szczegółowo poinformowani o wynikach, a lekarze weterynarii ze Spomleku dokładnie zinterpretowali je w poszczególnych gospodarstwach i otoczyli zwierzęta dodatkową opieką. 
Dla jeszcze intensywniejszego i skuteczniejszego ograniczania występowania tych chorób, SM Spomlek od tego roku wprowadziła wymóg posiadania przez zwierzęta kupowane za jej pośrednictwem, wszystkich niezbędnych dokumentów mówiących o tym, że zwierzęta nie są zarażone wirusem IBR i nie są nosicielami BVD w momencie ich dotarcia do gospodarstwa. Ma to być pierwsza z „barier” prowadząca w przyszłości do uwolnienia stad wszystkich dostawców SM Spomlek od tych chorób, przez co one uzyskają lepsze wskaźniki ekonomiczne.

Na 3 lutego zaplanowano spotkanie grupy warsztatowej ze wszystkimi ekspertami programu.

www.zdrowakrowa.pl