Młodzież wybrała technikum mleczarskie
Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej 2 września rozpoczęli naukę w zawodzie - Technik Przetwórstwa Mleczarskiego. Otwarcie nowego kierunku to wynik współpracy szkoły ze Spółdzielczą Mleczarnią Spomlek.
Nowo powstała klasa liczy 27 uczniów z gminy Radzyń Podlaski, Ulan-Majorat i Borki, którzy będą uczyć się w technikum 5-letnim (po szkole podstawowej) i 4-letnim (po gimnazjum). Program nauczania będzie bogaty w wiele zajęć teoretycznych i praktycznych, dzięki któremu uczniowie będą przygotowani do podjęcia pracy w największych zakładach mleczarskich, przedsiębiorstwach rolniczych lub prowadzenia własnej działalności.
Współpraca z ZSR w Woli Osowińskiej układa nam się bardzo dobrze. Cieszy nas to, że młodzi ludzie wciąż widzą potencjał w nauce zawodu mleczarza. My, jako firma będziemy starali się wspierać ich edukację, poprzez zajęcia i możliwość odbycia praktyk w naszym radzyńskim zakładzie. Zależy nam na tym, aby młodzi technicy przetwórstwa mleczarskiego po ukończeniu szkoły mieli przeświadczenie, że dokonali słusznego wyboru i znaleźli stabilne, atrakcyjne zatrudnienie w branży mleczarskiej. – podkreśla Edward Bajko, Prezes Zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.
Dzięki licznym zajęciom praktycznym w zakładzie Spółdzielczej Mleczarni Spomlek uczniowie dowiedzą się m.in., jak wygląda proces produkcji serów, proszków mlecznych oraz masła. Poznają wszystkie etapy produkcji, począwszy od odbioru mleka, aparatownię, warzelnię aż po dojrzewalnię i dział konfekcjonowania sera. To wszystko umożliwi im poznanie branży mleczarskiej od środka i jak najlepsze przygotowanie do przyszłej pracy.
Ogromnie się cieszę, że udało nam się otworzyć ten kierunek i jestem przekonana, że w kolejnych latach zainteresowanie rekrutacją będzie równie duże, tym bardziej, że jest to kierunek unikatowy, który daje szansę znalezienia bardzo dobrej pracy i rozpoczęcia edukacji na wyższym poziomie na studiach związanych z technologią żywności, mleczarstwem itp. – dodaje Beata Żurawska-Polkowska, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej.
Oficjalna inauguracja zajęć na kierunku Technik Przetwórstwa Mleczarskiego z udziałem uczniów, wychowawców, dyrekcji szkoły, starosty powiatowego, zarządu i przedstawicieli Spółdzielczej Mleczarni Spomlek odbyła się 11 września.
Postanowiliśmy dodatkowo powitać nową klasę I, która wybrała nowy kierunek kształcenia: technik przetwórstwa mleczarskiego. To zawód, który ma dwie kwalifikacje: produkcja wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń, druga to organizacja i nadzorowanie wyrobów mleczarskich. Dziękuję, że odważyliście się podjąć taką decyzję – mówiła dyrektor szkoły.
Wyboru specjalizacji gratulował młodzieży prezes Edward Bajko jednocześnie przekonując, że to dobry wybór.
Mało kto w Polsce zdaje sobie sprawę, jaką potęgą jest polskie mleczarstwo. Jesteśmy liczącym się producentem mleka na świecie, czwartym w Europie. Dzisiejsze mleczarstwo to przemysł nowoczesny. Ale to człowiek jego chęci, wykształcenie, kompetencje oraz pasja liczą się najbardziej i dlatego czekamy na was. Postaramy się możliwie najpełniej przekazać wam wiedzę i dać możliwość samodzielnej pracy. Mam nadzieję, że za 4-5 lat zdecydowana większość będzie u nas pracowała, a w przyszłości ktoś z was zostanie prezesem firmy – zapewniał Bajko.
Młodzież wybierając mleczarstwo kierowała się różnymi pobudkami, ale w większości to możliwość podjęcia pracy w zakładzie mleczarskim była dominująca.
Uważam, że praca w mleczarni jest ciekawa. Poza tym z Białej do Radzynia, do firmy Spomlek jest blisko, dużo osób chwali zarobki, pracę, więc to było głównym powodem, dla którego zdecydowałem się na rozpoczęcie nauki w szkole. Dodatkowym wsparciem mojej decyzji byli starsi koledzy, którzy pracowali w Spomleku przez okres wakacyjny – mówi uczeń Robert Mitura z Białej.
Mam nadzieję, że technikum da im solidne podstawy do pracy po ukończeniu szkoły. Jako rodzice uważamy, że to kierunek przyszłościowy, ponieważ w Polsce jest bardzo dużo, dobrych mleczarni, o czym wspomniał prezes Bajko – dodał Paweł Kowalski z Radzynia.
Na zakończenie inauguracji młodzież z rąk zarządu otrzymała sportowe torby, które przydadzą się im na odzież i obuwie, które będę im niezbędne na cotygodniowe zajęcia w mleczarni.